Yazılımcı Olmak


Bu yazımda da bir yazılımın ne olduğu, yazılımcının kim olduğu ve neler yaptığı ile ilgili birşeyler yazmak istiyorum. Yazılım bilgisayarı kullanırken işimizi kolaylaştırmak için kullandığımız araçtır aslında. Yani bilgisayarın belirlenen işleri yapabilmesi için oluşturulmuş uygulamalardır ve bu uygulamalar yazılımcılar tarafından oluşturulmuş kod veya kodlar bütünüdür. Bu yazılımlar kendi aralarında çeşitlilik gösterirler. Sistem yazılımları, işletim sitemi uygulamaları ve web uygulamaları olarak temelde 3′ ayrılabilirler. Sistem yazılımlarına örnek olara Microsoft Windows veya Vista gibi işletim sistemlerini gösterebiliriz. İşletim sistemleri uygulamalarına örnek, bir işletim sistemi üzerinde okunabilen yazılımlardır. Bu tür yazılımları yazarken bilgisayarın microişlemci, bellek gibi donanımsal özelliklerini bilmemiz ve kullanmamız gerekmez.Web uygulamaları internet üzerinden yayın yapan sunucular için yazılmış uygulamalardır. Örnek olarak e-ticaret siteleri, e-devlet yada arama motorları gibi.
Ayrı ayrı görevler için farklı yazılımlar kullanıldığı gibi tek bir yazılımla bir çok görevi yapabilirizde fakat bu yazılımın yazılma sürecini veya kullanıldığı elektronik altyapının performansını etkileyebilir.

Yazılımcı son kullanıcıların ihtiyaçları dahilinde belirli bir veya birkaç görevi yapablien ve geliştirebilen uzmanlardır.Ülkemizde yazılımcı denince yazılımın geçtiği süreçlerde bütün olarak düşünülsede dünyadaki örneklerinde ise tek bir konuda uzmanlaşmış olarak görülür. Yani yazılımcılar uzmanlaştığı veya bir projede aldığı göreve göre eşitli unvanlar alır.

  • Proje Müdürü-Project Manager
  • Proje Lideri-Project Leader
  • Yazılım Mimarı-Software Architect
  • Yazılım Uzmanı-Software Expert
  • Veri Tabanı Uzmanı-Database Expert
  • Yazılım Geliştirici-Software Developer
  • Uygulama Geliştirici-Application Developer
  • Uygulama Analisti-Application Analyst
  • Analist Programcı-Analyst Programmer

Bunların herbirine genel olarak Yazılımcı denir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s