C# ve .NET Framework


C# Nedir ?

C#(si şarp) basit, modern, genel-amaçlı, nesneye yönelik programlama dili olarak Microsoft tarafından tasarlanmıştır. Yine Microsoft’un  geliştirmiş olduğu .NET platformu için geliştirilmiş yeni nesil bir programlama dildir. Özellikle nesne yönelimli programlama kavramının gelişmesine katkıda bulunan en aktif programlama dillerinden biridir ki .NET platformunda 40’ın üzerinde programlama dili kullanılabilir. Bazı kesimler C#’ı  .NET platformunun ana dili olarak kabul ediyor. Özellikle nesneye dayalı programlama kavramının gelişmesine katkıda bulunan en güçlü dildir.

.NET Framework Nedir ?

.NET Framework, çok dağıtık(highşy-distributed), nesneye dayalı uygulamaların yazıldığı(build), yayımın yapıldığı(deploy) ve çalıştırılabildiği(run) bir platformdur. Bu üçü .NET Framework için en önemli özelliklerdir. Yüksek standartlara uygun ve çoklu dil desteği bulunan bir platformdur. Kısacası .NET teknolojisine bağlı nesneye dayalı uygulamaların gerçekleşmesi için gereken bir platformdur. Yani daha önce geliştirilmiş olan Sun Microsystem tarafından geliştirilmiş olan Java platformuna benzerlikler gösterir. Nasıl ki internet ortamındaki Java platformunda yazılmış bir uygulamayı Java yüklü olmayan bir aygıtta kullanamıyorsak, .NET Framework’ te benzer şekildedir. Uygılama kavramının kapsamı ise çok geniştir.Masaüstü uygulaması yada web uygulaması hatta mobil uygulamaları bile bu platformun içinde düşünülebilinir. Yani bu platform işletim sisteminden ve donanımdan daha üst seviyede taşınabilir olarak tasarlanmıştır. .NET mimarisinin kütüphaneleri işletim sistemi ile kolayca uyum içinde çalşmayı sağlar.

C# ile .NET Framework Arasındaki Bağlantı

C#’ın çalıştırma ortamı(runtime environment) ile, yani .NET Framework ile özel bir ilişkisi vardır. C# .NET Framework için kod geliştirmek için tasarlanmıştı ve C# tarafından kullanılan kütüphaneler , .NET Framework tarafından tanımlanan kütüphanelerdi. Yani C#’ı .NET platformundan ayıtmak mümkün olsa dahi her ikiside birbirine bağlıdır.

Biraz daha incelemek için şu adrese bakabilirsiniz.

Neden C#’ı öğrenmemiz gerektiğine dair bir link : 10 skills developers will need in the next five years

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s