Visual Studio 2008 Arayüzü


Bu yazımda artık Visual Studio ortamındaki arayüzden, araç çubuklarından ve menüden bahsedeceğim.
Benim kullanmış olduğum Visiul Studio Team System 2008 sürümünü yazıda VS olarak yazacağım.

Öncelikle VS yi ilk açtığımızda karşımıza çıkacak olan sayfa “Start” yani başlangıç sayfamız.
Eğer görünmüyorsa View->Other Windows->Start Page’ den açabilirsiniz.

Soldaki Recent Projects son kullandığımız projeleri orada görüntüler, ulaşabilmeyi kolaylaştırır. Open kısmından proje açabiliriz veya Create kısmından yeni bir proje yaratabiliriz.
Hemen altındaki Getting Started da ise yardım vs. gibi konular var.
Ortadaki alanda ise .NET, MSDN, VS gibi farklı konularda çıkan son haberler, yenilikler görüntüleniyor.
Yeni başlayanlar için varsayılan olarak gelen Toolbars ları değiştirmenize gerek yoktur. İleride ihtiyaçlarınıza göre ayarlarsınız. Fakat VS de çalışırken çok kullanacağımız bir kaç ekran ve toolbox var. Onlara View menüsünün altından ulaşabilirsiniz. Bir projede en çok kullanılan pencerelerden bir tanesi Toolbox dir. View menüsünden bunu açalım. VS de bu ekranlar çok kullanışlı hale getirilmiş. Şimdi Toolbox ı istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz ve sürüklerken ekrana farklı konumları gösteren imgeler çıkacaktır. Bunların herhangi birinin üstüne Toolbox’ı bırakırsak ekranın seçilen konumuna yapıştırılabilir. Daha sonra çok kullanacağımız ekranlardan biri de Properties Window. Onu da Aynı şekilde taşıyabilirsiniz, birde daha önce açık olan Toolbox un üzerine gelince de imgeler belirir ve toolbox la birlekte kullanmaz isterseniz ortadakine bırakmalısınız. Bırakınca aşşağısında bir kulakçık olarak belirir. Eğer ekranlar mouse’umuzu üzerinden çekince kayboluyorsa Auto Hide özelliği aktif demekdir. Toolbox ekranımızın hemen üzerindeki kapatma(x) in yanında bulunan pin işaretini aktif etmemiz gerekir. Son olarak ekranımıza Solution Explorer’ı da ekliyoruz. Ben hepsini ustuste kullanmayı tercih ediyorum böylelikle kod ve dizayn için daha fazla yer kalıyor. Siz istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

İleride gerektikçe daha fazla menü ve ekranlardan bahsedeceğim şimdilik bu kadarı yeni başlayacak olduğumuzdan yeterli gelecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s