C#’da Özellikler,Metotlar ve Olaylar


Önceki yazılarımın çalınması yüzünden bundan sonraki yazılarımda daha özgün olmaya çalışacağım. Bu yüzden garip şeyler gözünüze takılırsa dikkate almayınız. Bu yazımda C#’da bir uyglama geliştirirmek için bileşenlerin özelliklerini ve onları kontrol edebilmek için olaylar(events)’ını bilmemiz gerekir. Yani daha önceki yazımda form bileşeninin özelliklerinden biraz bahsetmiştim. Bu özellikler farklı bileşenlerde farklı olabilir. (csharpturkcesi.wordpress)Özellikleri daha çok dizayn kısmı için kullanırız. Fakat olaylar bize o bileşenleri kullanabilmek için çok gereklidir. Örnek olarak bir butonu düşünelim. Butonu tıkladığımız zaman dediğimizde bu o butona ait tıklanma olayıdır yani “Buton Click event” biz bu anı C# da bazı kodlarla kullanabiliriz. İşte bunun gibi diğer bileşenlerinde birçok olayı vardır. Mesela formun yüklenmesi anında yada bir butonun mause ile üzerine gelindiği an.


C# da bir bileşenin olaylarını ulaşabilmek için mause ile seçili bileşende iken Özellikler panelinden(Properties Window) yani F4 ile açdığımız pencerede iken yukarıdaki şimşek işeretine bastığımızda açılır yani resimdeki gösterilen yerden :

(resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)
Properties kısmana dönmek için deşimşeğin solundaki işaret ile dönebilirsiniz.
Metotların ise olaylara göre farkı bileşenlerin yapabileceği işlerdir. Yani bir butonun ekrandan gizleme metotu şöyledir.
button1.Hide();
Yada bir textbox’ın textini temizleme metotu mesela,
textbox1.Clear();
Bunlar gibi bir çok metot bulunur. C#’ın bir kodu yazarken otomatik tamamlama özelliğinde bunları tek bir pembe kutu olarak görürüz.

Çalışabilmesi için illaki sonuna parantez açıp kapatmalıyız.Tabii ki metot parametre ile çalışıyorsa parantezler arasına gerekeni girmeliyiz.(csharpturkcesi.wordpress)Bunları daha sonraki bir yazımda uygulama ile daha iyi anlatmaya çalışacağım.

Reklamlar

2 comments on “C#’da Özellikler,Metotlar ve Olaylar

  1. Geri bildirim: C#’da Metotlar | Tolga Koç -C#,Asp.Net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s