C# string Sınıfının Method ve Özellikleri


stringuygulamalariÖncelikle uygulamadan önce biraz teorik olarak bahsedelim. String daha öncede bahsettiğimiz gibi yazı karakterlerinin saklanması için kullandığımız  bir veri türüdür. Biz bu tip ile oluşturduğumuz değişkenlerimizde bu sınıfa ait birçok method ve özellikle ile karşılaşırız. Öncelikle en çok kullandıklarımızdan başlamak istiyorum. String ile bir değişken oluşturuyoruz bunun üzerinden örneklere devam edeceğim.

string mesaj = "Enes Taha SELEK";
bool SelekleBitiyor = mesaj.EndsWith("SELEK");

dediğimiz zaman SelekleBitiyor değişkenimizden true döner. Zaten methodumuzun çalışmasını ismindende anladığınız gibi string ne ile bitiyor ona bakar ve sonucunda boolen bir değer yani true yada false döndürür.

string mesaj = "Enes Taha SELEK";
bool EnesleBitiyor = mesaj.StartsWith("Enes");

burada da Enes ile başlıyor mu onu doğrulatabiliyoruz. Dönüşümüz true olacaktır.

mesaj = mesaj.Insert(0,"Adı : ");

bu kodda da “Insert” methodu ile mesaj içerisene ekleme yapıyoruz. Aldığı değerler Insert(int baslamadegeri, string eklenecekmetin); şeklindedir. Yani bu koddan sonra çıkışımız : “Adı : Enes Taha SELEK” olacaktır.

mesaj = mesaj.Remove(0, 6);

burada da mesaj değişkeninin içerisinden ilk değerden başlayıp 6 karakter kadar siler yani eğer önceki kodumuzdan sonra kullanırsak son olarak çıktımız şu şekilde olacaktır : “Enes Taha SELEK” . Yani “Adı : ” kısmını kaldırmış olduk.

mesaj = mesaj.Replace("Enes", "ENES");

mesaj değişkeninde “Enes”‘i bulup ENES ile değiştiriyoruz. Yeni çıktımız : “ENES Taha SELEK” oluyor. Bu Replace methodunu boşluklar kaldırmak içinde kullanabiliriz : mesaj.Replace(" ",""); şeklinde.

mesaj.Trim(); //baştaki ve sondaki boşlıkları siler.
mesaj.TrimStart(); //sadece baştaki boşlukları siler.
mesaj.TrimEnd(); //yada sadece sondaki boşlukları siler.

Trim methodu ile de boşlukları silebiliriz.

int sira = 0;
sira = mesaj.IndexOf("T");

Bu method da Verilen parametredeki karakter yada karakter topluluğunun kaçıncı sırada yer aldığını verir. Bizim örneğimizde “T” harfi 6.sırada bulunmasına rağmen 5 değeri döndürür çünkü int tipinde sonuç döndüğü için sıfırdan başlar. Örneğin; “E” karakteri sıfır döndürür. Ayrıca “C” karakteri de -1 döndürür. Yani bulamadıkları için -1 döndürür. Ayrıca mesaj.IndexOf("SELEK"); şeklinde de kullanılabilir.

Bir de mesaj.IndexOf("T",6); dediğimizde de 8. karakterden aramaya başlar. Yani ilk sekiz karaktere bakmaz. daha sonra yapacağım arama uygulamasında daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

mesaj.LastIndexOf("E");

Bu kodda sondan aramaya başlar. Sondan itibaren “E” karakteri baştan kaçıncı sıradadır gibi.

mesaj.Substring(2,5);

Bu ise en çok kullanılan methodlardandır. Yaptığı iş ise 2. karakterden başlayıp 5 karakter alır. Çıktımız şu şekilde olur “Es Ta” .

int uzunluk = mesaj.Length;

mesaj.length bize metnimizin boşlularla birlikte uzunluğunu int tipinde döndürür.

mesaj = mesaj.ToLower();

ToLower ise metnimizin tamamının küçük harf olacak şekilde döndürür. Aynı şekilde mesaj = mesaj.ToUpper(); da büyük harf döndürür.

Şimdilik bilmemiz gereken ve çok kullandığımız methodlar bu şekildedir. Takıldığınız bir yer olursa sormakta çekinmeyin…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s