Visual Studio ile Setup Hazırlamak


Blogu baştan sona takip edenler için artık ufak tefek uygulamalar yazıyor olmalısınız. Tabii ki bunları paylaşmak yada yaymak istiyor da olabilirsiniz. İşte bu noktada Visual Studio’nun bize yapmış olduğu bir kıyak daha var uygulamamız için setup oluşturmak. Bunun için VS’ da Wizard(sihirbaz) dediğimiz işimizi kolaylaştıran bir araç var ondan biraz bahsedelim.

Setup oluşturmaya geçmeden önce bahsetmek istediğim birkaç konu var. En önemlisi de uygulamamızı .NET Framework üzerinde geliştirdiğimiz için bu setup ın kurulduğu ortamda da .net framework’un kurulu olması gerekir aksi halde programınız çalışmaz. Eğer setup şeklinde değilse uygulamamız bunun kontrolünüde yapamayız. Fakat VS’nin sağlamış olduğu wizard ile setup oluşturduğumuzda eğer yüklenecek bilgisayarda .net framework yoksa bu setup kontrolü sağlayıp yoksa download adresine yönlendirir.

Şimdi bir tane uygulama için Setup hazırlayalım, ben bilgisayarımda bulunan VS 2010 ile çalışacağım fakat 2008’de de hatırladığım kadarıyla aynı.

1. İlk önce setup’ını hazırlamak istediğimiz projemizi açıyoruz.
2. Solution Explorer’da Solution ismimizin bulunduğu yere sağ tıklayıp Add > New Project ‘i seçiyoruz. Yada File > Add > New Poject
3. Açılan pencerede Other Project Type > Setup and Deployment > Visual Studio Installer’a gelip Setup Wizard‘ı seçiyoruz.

Bir isim verip devam ediyoruz. Daha sonra Wizard ekranı geliyor. 5 adımdan oluşuyor. İlk adıma next diyoruz.
4. İkinci ekranda bize ne tür bir setup oluşturmak istediğimiz soruluyor. Windows Application olarak bırakıyoruz. Next’e tıklıyoruz.

5. Üçüncü ekranda ise setup’a dahil etmek istediğimiz proje dosyaları var. Hepsinden ayrı ayrı bahsetmeyeceğim sizin işinizi görecek olan .Dll ve .Exe leri koyabilmeniz için gerekli olan dördüncü şık “Primary output from projeismi” işaretli olmalıdır.

6. Dördüncü ekranda eğer ki proje dışından dosyalar yada setuplar eklemek isterseniz add ile hertürlü dosyayı ekleyebilirsiniz. Burayı da şimdilik anlatmadan geçeceğim. Basit bir setup için hiç birşey eklemenize gerek yoktur.

7. Son ve beşinci olan ekranda da setup’ın bilgilerini görüyoruz ve Finish diyerek bitiriyoruz.

8.Daha sonra VS ye dönüyoruz ve eğer isterseniz File System on Target Machine kısmından masaüstüne yada farklı yerlere sağ tıklayarak kısayol eklenmesini de isteyebilirsiniz. Son bir adım daha kaldı.

9. Bu adımda Setup projemizin üzerine sağ tıklayarak build ediyoruz.

Projenizin bulunduğu dosyanın içerisinde verdiğiniz isimde bir setup dosyası oluşturulmuş olmalı. Onunda içerisinde bulunan Debug > projeismi.msi sizin setupınız oluyor. Yani tek başına başka bir yere kurmaya yeter.

Umarım işinizi görecek kadar anlatabilmişimdir. Sorununuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Kolay gelsin…

Benim uygulamam için örnek setup dosyası burada :
Hafıza Oyunu

Reklamlar

8 comments on “Visual Studio ile Setup Hazırlamak

 1. hocam benim proje de access vt kullanıldı ve tek bir formda birden fazla datagridler kullanıldı.Vt ekleme silme guncelleme giib işlemler yapıldı ve hepsi için bağlantıları kodla kendim yaptım.Araştırdığım kadarı ile (ki iki gündür uğraşıyorum) soylenenleri yaptım.Kurulumdan sonra vt nına ekleme guncelleme giib işlemler yapmak iştediğimde;
  işlem,guncellenebilir sorgu icermelidir
  diye bir hata alıyorum.bu neyden kaynaklabalir,nerde yanlış yapıyorum.

 2. Hocam merhabalar. Yazdığım program .Net 2.0 arayüzünü kullanıyor.
  Setup projesi nde properties’e geldiğimde oradan özellikle ayar yapıyorum.
  .Net Framework yükleme diye ve başka bir maiknada denediğimde .Net 4.0 kurmalısınız diyor. Bunu engellemenin bir yolu yok mu_?

  • Sorunu tam anlamadım fakat anladığım kadarıyla cevap vereyim, Setup’a .net framework kontrolu mu eklediin ? Eğer eklediysen 2.0 olmasına dikkat et. Tabii projeninde 2.0 olduğuna

 3. Ben veritabanında baska bir proğram yazdım. Access kullandım. Proğram visual studioda çok güzel çalışıyor. Setup yaptığımda dataları okuyorum ancak veri değiştirmek istediğimde accessle bağlantım olmuyor. Yani veri ekleyemiyorum.
  Setup yaparken nerede hata yapmış olabilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s